DOLAR 31,5375 0.54%
EURO 34,3003 0.71%
ALTIN 2.130,221,41
BITCOIN %
Mersin
13°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Meta ve TikTok Avrupa Adalet Divanı’na Başvurdu

Meta ve TikTok Avrupa Adalet Divanı’na Başvurdu

ABONE OL
8 Şubat 2024 19:17
Meta ve TikTok Avrupa Adalet Divanı’na Başvurdu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meta ve TikTok, AB’nin Yeni Vergi Politikasına Dava Açtı

Meta, Avrupa Adalet Divanı’na Şikayette Bulundu

Sosyal medya devi Meta, Instagram ve Facebook’un sahibi olarak tanınan şirket, Avrupa Birliği’ne (AB) yeni getirilen vergi politikasının adil olmadığını savunarak, AB’nin en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Divanı’na şikayette bulundu. Şirket, bazı şirketlerin hiçbir şey ödememesi ve diğerlerinin ise orantısız bir miktarda ödeme yapması nedeniyle verginin adil olmadığına inanıyor.

TikTok, AB Komisyonu’nu Dava Etti

TikTok da AB Komisyonu’nun, şirketlerin katkı paylarını hesaplama yöntemini “kusurlu” olarak nitelendirerek dava açtı. Şirket, AB’nin vergi politikasının düzgün bir şekilde uygulanmadığını savunuyor.

AB Komisyonu, Kararını Savunuyor

AB Komisyonu Sözcüsü: “Pozisyonumuzu Mahkemede Savunacağız”

AB Komisyonu, şirketlerin dava açmasına ilişkin olarak kararlarının ve hesaplama metodolojilerinin sağlam olduğunu belirtti. Sözcü Johannes Bahrke, pozisyonlarını mahkemede savunacaklarını ifade etti.

AB, Sosyal Medya Platformlarının Denetim İhtiyacını Duyurdu

AB Komisyonu, Instagram, Facebook, TikTok ve Youtube gibi sosyal medya platformlarının “yasa dışı ve zararlı içerikleri” engellemek için 2024 yılında yaklaşık 45 milyon avro bütçeye ihtiyaç olduğunu açıkladı. Bu miktarın her yıl şirketler tarafından finanse edileceğini belirtti. Ancak AB, şirket başına düşen maliyeti kamuyla paylaşmadı.

Meta ve TikTok’un Ödeme Durumu

Meta’nın 2024 Yılı İçin Ödemesi Gereken Tutar

Meta, 2024 yılı için ödemek zorunda olduğu miktarı 11 milyon avro olarak duyurdu.

TikTok’un Ödeme Durumu Açıklanmadı

TikTok ise ne kadar ödeme yapması gerektiği hakkında bir açıklama yapmadı.

Yeni Vergi Politikası

Dijital Pazarlar Yasası ve Şirketlerin Ödeme Yükümlülüğü

AB’nin yeni getirdiği Dijital Pazarlar Yasası uyarınca büyük sosyal medya platformları ve arama motorları, uygulamanın maliyetini kar oranlarına göre paylaşarak ödemek zorunda kalacak. Şirketler, AB Komisyonu’na yıllık karlarının en fazla yüzde 0,05’i kadar katkı payı ödemek zorunda olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.