DOLAR 28,9318 0.08%
EURO 31,2704 0.03%
ALTIN 1.876,160,10
BITCOIN 12761475,09%
Mersin
17°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Havvanur Kartal Kimdir

Havvanur Kartal Kimdir

ABONE OL
20 Kasım 2023 15:31
Havvanur Kartal Kimdir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1-Öncelikli sizi tanıyabilir miyiz?

İsmim Havvanur. Onbir Kasım Samsun Vezirköprü doğumluyum.İlk ve ortaokulu Vezirköprü de tamamladım. Köprülü Mehmet paşa Anadolu lisesinden birincilikle mezun oldum.Şuan Ondokuzmayıs üniversitesi okul öncesi öğretmenliği bölümü dördüncü sınıf öğrencisiyim. Resimle ilgileniyorum.Çocuklar için şiir ve şarkılar da yazıyorum.

2-Kitabınızın içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Kitap eşini kaybeden çorap Moli’nin eşini ararken başından geçenleri konu alıyor. Çorap Moli her yerde eşini arıyor. Kirli sepetini, çorapların olduğu çekmeceyi, sahibinin onları her gün çıkarıp fırlattığı koltuğu, diğer odaları hatta çamaşır makinesinin içini bile kontrol ediyor ama hiçbir yerde bulamıyor. Haber kanalına çıkıp eşi için bir şarkı söylüyor, umutları iyice tükenince de Dedektif Doli den yardım istiyor. Kitabın sonunda Çorap Moli eşini hiç ummadığı bir yerde buluyor. Çocukların merakını diri tutan bir kurguya ve çok eğlenceli bir olay örgüsüne sahip. Bu büyülü macerayı hayal gücü ile renklendiren ise sevgili çizerim Melis Höner. Resimleri oldukça güzel ve ilgi çekici. Kitabın yanında bir adet dikkat çalışması ve altı tane parmak kuklası bulunuyor aynı zamanda kitabın sonunda bulunan QR kodu okuttuğunuzda kitapla bütünleştirerek yapabileceğiniz çalışmalara ulaşabiliyorsunuz.

3-Çocuklar sizce nasıl kitaplar okumalı?

Öncelikle gelişim düzeylerine uygun kitaplar tercih etmeleri gerekiyor.Bu en önemli noktalardan biri. Çocuğa sunulan kitabın çocuğun gelişimine katkı sağlayacak yapıda olması da önemli yani çocuğun hayal gücünü geliştirecek, kelime hazinesini zenginleştirecek, çocuğu düşünmeye sevk edecek kitaplardan bahsediyorum. Çocukların merak duygularını canlı tutacak, kitap sevgisini güçlendirecek, estetik duygularını geliştirecek,ilgi çekici kitaplar tercih edilmelidir. Özellikle okul öncesi çocuklara sunulan kitapların açık uçlu, çocuğun kendi hayal gücüyle tamamlayabileceği,resimleri ve konusu birbiriyle uyumlu,renkli ve canlı aynı zamanda da sayfaları arasında bütünlük olması önemlidir.

4-Çocuk gelişimi için bir öneriniz var mı?

Çocuk gelişimi için önerebileceğim en önemli şey kaliteli zaman. Demek istediğim şey şu çocuklar sizin onlara aldığınız pahalı hediyelerle ilgilenmezler.Aldığınız hediyenin ömrü çocuğun hevesi geçene kadardır. Çocuklar sizinle vakit geçirmek,oyun oynamaktan daha çok zevk alırlar.Bunu maliyeti ne olursa olsun her hangi bir oyuncakla telafi edemezsiniz. Günümüz ebeveynlerin çocuk gelişiminde yaptığı en büyük hata bu bence. Çocuklarına yeterince zaman ayırmamak. Gelişimin altın çağı olarak gördüğümüz ilk çocukluk yıllarında çocuğa sunulan çevre çok belirleyicidir.Kaliteli uyaranlarla desteklenmiş bir çevre çocuğun gelişimine çok fazla destek olur. Bu süreçte açık uçlu oyuncaklar, iyi seçilmiş kitaplar, beraber oynanan oyunlar, çocuğa verilen küçük sorumluluklar hepsi birer yapı taşıdır.   Bunların sunulması çocuk gelişimi açısından çok önemlidir. Ebeveynlere en önemli önerim ise çocuklarını koşulsuz sevmeleri ve bunu ona hissettirmeleridir. Çocukluğunda sevgi görmüş ve desteklenmiş bir yetişkinle çocukluğunda kabul görmemiş,sevgi yoksunluğunu hissetmiş bir yetişkinin aynı olmadığını görebiliyorum.Ayırt etmek çok zor değil.Bu nedenle çocukların en çok sevilmeye ve kabul görmeye ihtiyaçları var.

5-Yeni çalışmalarınız olacak mı?

Bazı planlarım ve yapmayı düşündüğüm projeler var ancak şuan önümde bir sınav süreci olduğu için önceliğim bu süreç. Şuan yayında olan kitabım Eyvah Eşimi Kaybettim bir serinin ilk kitabı, serinin ikinci kitabını da çıkarmayı düşünüyorum. Bir çok okurdan ikinci kitabın olup olmadığına dair sorular aldım. Bu çok güzel bir şey kitabın sonunda istediğim etkiyi bırakabildiğimi gösteriyor. Bunun dışında tamamen alanımla ve mesleğimle ilgili yapmayı düşündüğüm projeler var.

6-Yeni nesil gençlere kitap okuma için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

Bir kitap değişim grubu kurabilirler örneğin grupta beş kişi olsun. Herkes en sevdiği kitabı alıp gruptan bir arkadaşına verir,bir hafta içinde herkes elindeki kitabı bitirir ve birlikte kitabı aldığı arkadaşıyla kitapla ilgili düşüncelerini paylaşır. Dönüşümlü olarak bu böyle devam eder. Bunun dışında yine kitap tahlil günleri yapılabilir. Bir kitap belirlenir gruptaki herkes bir hafta içinde bu kitabı okur, beğendiği cümleleri not alır. Belirli bir yerde buluşup bu kitabın değerlendirmesini yaparlar. Herkes beğendiği cümleleri arkadaşları ile paylaşır. Yine grup olarak beyaz perdeye uyarlanmış bir kitap belirleyip bir hafta içinde herkes bu kitabı okur ardından bir yerde buluşup kitabın uyarlandığı film hep birlikte izlenir ve karşılaştırma yapılabilir. Bireysel olarak tavsiyelerim ise kütüphane ortamında kitap okumalarıdır. Böylece Kütüphane kültürü kazanırlar. Kütüphaneye gidip kitapları incelemek bile insanda zamanla okuma isteği uyandırır. Öncelikle ilgilerine göre kitap tercihi yapmaları ve başlangıçta ince ve daha sade kitaplar tercih etmeleri yararlı olacaktır. Merak uyandırması ve okuma isteği oluşturması açısından heyecanlı bir seriye başlamak da okuma alışkanlığını güçlendirmek için tercih edilebilir bir alternatiftir.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.