DOLAR 32,2175 -0.25%
EURO 35,1323 0%
ALTIN 2.500,801,42
BITCOIN 21500402,02%
Mersin
23°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Trabzon Haber Yıllıkları

Trabzon Haber Yıllıkları

ABONE OL
26 Mayıs 2022 13:01
Trabzon Haber Yıllıkları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

Trabzon Haber basınında 1869’dan 1904 (R. 1906) yılına kadar süren 22 ciltlik Trabzon haber gazeteleri yıllıkları bile o kadar önemlidir ki bugün orijinal Trabzon‘u bunlardan çıkarıp alarak bugünkü Trabzon’la karşılaştırmak mutluluğuna erebiliyoruz.

Trabzon haberlerinin örnekleri orijinal olarak T.B.M.M. Kütüphanesinde de vardır. Bu nedenle Kudret EMİROĞLU Grubu Kültür Bakanlığı desteğinde yayınladıkları bu yıllıkları T.B.M.M. Meclisi Kütüphanesindeki asıllarından alarak topluma kazandırmıştır

.

Bunun için Trabzon İli ve İlçeleri Eğitim, Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Vakfını bile kurmuşlardır. Merkezi Ankara’dadır. Gidip bizzat yerinde görüp inceledim Bunlara ISBN de alarak uluslararası alanda da Trabzon’u tanıtmaya gayret etmişlerdir. Bu çok büyük bir hizmettir. Trabzon haber ajansında geleceğe ışık tutmaktadır.

 

Öyle ki yayınlarına şöyle bir not da düşmüşler:

 

“Not: Son zamanlarda bazı kuruluşlar, yıllıkların öneminden dolayı, olduğu gibi yayınlamaya başlamışlardır.”

 

Bu yayınların sunusunda Trabzonspor haber yıllıkları 22 cilt ve 5754 sayfa olduğunu, 1869’dan 1904 yılına kadar yayınlandıklarını özellikle vurgulamışlardır.

 

Diğer şehirlerde çıkan yıllıkların tamamı ise 527 adettir. 1866’dan 1918 yılına kadar yayınlanmışlardır. Bunlarda istatistiklere varıncaya kadar her konuda ve her şekilde bilgi vardır. Dildeki yenileşme hareketleri bu kültürü örtbas etmiş, yeni nesillerle irtibatı kesmiştir. Bunu Sn. Ergun GÜRSOY Beyin başkanı olduğu bu vakıf da özellikle kayda geçmiştir. Trabzon medyasını bu yıllıklardan öğrenmek ve günümüze aktarmak mümkündür.”

 

Gerçekten dünyada hiçbir devletin yapmadığı, yapamadığı bir ilmi hizmet, Bizim için söz konusu olan Trabzon şehir yıllıkları amma siz İsterseniz Hicaz veya Kudüs veyahut ta adalar yıllıklarına da bakabilirsiniz. Hem de renkli haritalarıyla birlikte mevcuttur, Kaldı ki biz Kızılay yıllıklarında Trabzon haber ajansında anlatılan bölümünde veya askeri kaynaklarda Trabzon bölümünden bile haberimiz yok.

 

Ancak Trabzon şehir yıllıkları Askeri bölümlerinden veya tarihi bölümlerinden haberimiz var. Ya Ticaret yıllıklarının Trabzon bölümlerini okudunuz mu?

Trabzon haberlerinde iki yerden denize Petrol sızdığını bile haber veriyor. Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Kütüphanesinde bile mevcut. İşte bunlar bilinmeden Trabzon basınının dünü bugünü ve geleceği hakkıyla bilinmez ve de yazılamaz.

 

61medya
Trabzon Haber sitesi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.