DOLAR 31,5321 0.53%
EURO 34,2528 0.61%
ALTIN 2.120,050,92
BITCOIN 20576105,09%
Mersin
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Dünyaya Dönmeye Hazırlanıyor

Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Dünyaya Dönmeye Hazırlanıyor

ABONE OL
7 Şubat 2024 16:16
Türkiye’nin İlk Astronotu Alper Gezeravcı Dünyaya Dönmeye Hazırlanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alper Gezeravcı’nın Dönüş Tarihi Belli Oldu

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) dünyaya dönme hazırlıklarını sürdürüyor. Daha önce hava koşulları nedeniyle ertelenen dönüşü için yeni bir tarih belirlendi. SpaceX şirketi, Alper Gezeravcı’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan 17.05’te ayrılmasını hedeflediğini açıkladı. Gezeravcı’nın 36 saat sürecek olan yolculuğun ardından cuma günü saat 05.05’te dünyaya dönmesi planlanıyor.

Gezeravcı’nın Gerçekleştirdiği Deneyler

Alper Gezeravcı, ISS’de geçirdiği süre boyunca 12 deney gerçekleştirdi. Bu deneyler arasında uzay ortamının astronotların bağışıklık sistemi ve kan yapımı sürecine etkisini araştıran “MİYELOİD” deneyi de bulunuyor. Bu deneyde, ultraviyole ışınlarının, galaktik kozmik radyasyonun, yer çekimi değişikliklerinin ve uzayda kalış süresi boyunca maruz kalınan diğer zorlu faktörlerin astronotların bağışıklık sistemi ve kan yapımı sürecine etkisi inceleniyor.

Gezeravcı ayrıca uzay, havacılık ve savunma sanayisine yönelik önemli bilgiler sağlayacak “MİYOKA” deneyini gerçekleştirdi. Ayrıca Uzay İçin Yeni Nesil Alaşımlar (UYNA) deneyine başlandı. Bu deneyde, uzay yolculukları sırasında yer çekimsiz ortamdan etkilenen genlerin ve bunların bağışıklık sistemiyle ilişkisi araştırılıyor.

Gezeravcı ayrıca Muş Bilim ve Sanat Merkezi öğrencilerinin önerisi olan “PRANET” deneyini gerçekleştirdi. Bu deneyde, Tuz Gölü’nde yetişen bir bitkinin uzay ortamındaki fizyolojik ve moleküler tepkileri inceleniyor. Ayrıca uzay araçlarının itki sistemlerinin daha verimli hale getirilmesini amaçlayan “gMETAL” deneyine de imza attı.

Gezeravcı’nın diğer deneyleri arasında “EXTREMOPHYTE” deneyi yer alıyor. Bu deneyde, uzay ortamında yetişen bitkilerin çevresel kontrollere destek verme potansiyeli araştırılıyor. Ayrıca “CRISPR-GEM” ve “UzMAn” deneyleri de devam ediyor. Bu deneylerde, gelecekte uzayda yaşayacak insanların ihtiyaç duyacağı besinlerin sağlanması ve uzayda yaşam destek sistemlerinde kullanılabilecek yeni bitkilerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Gezeravcı’nın sürdürdüğü diğer deneyler arasında “ALGALSPACE” ve “VOKALKORD” deneyleri yer alıyor. “ALGALSPACE” deneyinde, alglerin uzayda oksijen rejenerasyonu, ek gıda temini, su iyileştirme gibi alanlarda kullanılabilirliği araştırılıyor. “VOKALKORD” deneyinde ise düşük yer çekimsizliğin neden olduğu rahatsızlıkların ses frekanslarıyla tespiti üzerine çalışmalar yapılıyor.

Son olarak, Gezeravcı’nın “OKSİJEN SATURASYONU” deneyiyle düşük yer çekimi koşullarında havadaki oksijen seviyesinin hesaplanması ve farklılıkların ve rahatsızlıkların tanımlanması hedefleniyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.